Schedule of Talks
Plenary talks are in the Recital Hall of the Singletary Center for the Arts.
Parallel talks are in the Chemistry-Physics Building M,T,Th, and F afternoons
and in the White Hall Classroom Building on W morning.
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
        Monday, July 20
       
Plenary 8:00 - 9:00 Registration
9:00 - 9:10 Opening
9:10 - 9:55 Juan Maldacena (IAS) - "Dynamics in a conformal field theory"
9:55 - 10:40 Michael V. Berry (Bristol) "Boundary conditions that vary"
10:40 - 11:10 BREAK
11:10 - 11:55 Subir Sachdev (Harvard) - "Quantum criticality and the cuprate superconductors"
11:55 - 12:40 Xiao-Gang Wen (MIT) - "From string-net condensation to tensor network approach"
  12:40 - 14:00 LUNCH
               
        Session 1A (rm. 139) Session 1B (rm. 153) Session 1C (rm. 103) Session 1D (rm. 179)
Parallel          
14:00 - 14:25 V. Dobrev N. Shah M. Paranjape M. Devereux
14:25 - 14:50 M. van Raamsdonk P. Phillips H. Thacker S. Low
14:50 - 15:15 R. Gopakumar M. Mueller E. Neil J. Towe
15:15 - 15:40 A. Pakman R. Kaul F. Sugino J. Zheng-Johanson
  15:40 - 16:20 BREAK
        Session 2A (rm. 139) Session 2B (rm. 153) Session 2C (rm. 103)  
Parallel          
16:20 - 16:45 J. Heckman C. Bolech H. Doebner  
16:45 - 17:10 S. de Alwis N. Bray-Ali A. Tegmen  
17:10 - 17:35 B. Wecht G. Murthy N. Stoilova  
17:35 - 18:00 B. Freivogel   A. Borowiec  
  18:00 - 20:00 RECEPTION (Main Building Rm. 209)
        Tuesday, July 21
       
Plenary    
9:00 - 9:45 Matthew Fisher (KITP) - "Spin-Bose Metals in Two Dimensions"
9:45 - 10:30 Laurence Yaffe (Washington) - "Non-Equilibrium Plasma Dynamics from Gauge/Gravity Duality"
10:30 - 11:00 BREAK
11:00 - 11:45 Niklas Beisert (Potsdam) - "Dynamics N=4 Superconformal Symmetry"
11:45 - 12:30 Simon Catterall (Syracuse) - "Exact lattice supersymmetry"
12:30 - 14:00 LUNCH
               
        Session 1A (rm. 139) Session 1B (rm. 153) Session 1C (rm. 103)  
Parallel          
14:00 - 14:25 D. Gottesman G. Shiu J. Hrivnak  
14:25 - 14:50 Martin-Delgado J. Vazquez-Poritz H. Zainuddin  
14:50 - 15:15 F. Verstraete I. Bars C. Zachos  
15:15 - 15:40 S. Aaronson H. Chen/A. Joseph T. Curtright  
  15:40 - 16:20 BREAK
Parallel              
      Session 2A (rm. 139) Session 2B (rm. 153) Session 2C (rm. 103)  
         
16:20 - 16:45 T. Osborne G. Lifschytz O. Bergman  
16:45 - 17:10 E. Braaten M. Lippert K-M. Lee  
17:10 - 17:35 R. MacKenzie D. Teaney Y. Matsuo  
17:35 - 18:00   M. Edalati A. Hashimoto  
18:00 - 18:25     P. Ouyang (10)  
        Wednesday, July 22
       
             
        Session 1A (rm. 102*) Session 1B (rm. 204*) Session 1C (rm. 201*)
Parallel        
9:00 - 9:25 V. P. Nair O. Lunin L.C.R. Wijewardhana
9:25 - 9:50 D. Karabali I. Ellwood C. Vaz
9:50 - 10:15 M. Fukuma P. Mukhopadhyay A. Garcia-Zenteno
10:15 - 10:40 S. G. Rajeev S. Downes E. Rojas
  10:40 - 11:20 BREAK
Parallel            
      Session 2A (rm. 102*) Session 2B (rm. 204*) Session 2C (rm. 201*)
       
11:20 - 11:45 A. Guijosa T. Eguchi V. Rivelles
11:45 - 12:10 K. Dasgupta M. Headrick G. Regniers
12:10 - 12:35 G. Semenoff E. Sharpe L. Borsten
12:35 - 13:00 Y. Kovchegov A. Kleinschmidt D. Dahanayake
13:00 - 13:25 A. Taliotis (10)    
*All talks on Wednesday are in the White Hall Classroom Building
        Thursday, July 23
       
     
  9:00 - 9:45 Scott Dodelson (Fermilab) - "Quantum Theory, Symmetries, and Cosmology"
  9:45 - 10:30 Michael J. Duff (Imperial) - "Freudenthal triple system classification of 3-qubit entanglement and STU black holes"
Plenary 10:30 - 11:00 BREAK
  11:00 - 11:45 Tadashi Takayanagi (IPMU) - "Holographic Entanglement Entropy, Fractional Quantum Hall Effect, and Lifshitz-like Fixed Points"
  11:45 - 12:30 I. Gruzberg (Chicago) - "Stochastic conformal geometry: methods and applications"
  12:30 - 14:00 LUNCH
             
        Session 1A (rm. 139) Session 1B (rm. 153) Session 1C (rm. 103)
Parallel        
14:00 - 14:25 S. Trivedi A. Shapere T. Kephart
14:25 - 14:50 A. Awad Y. Tachikawa S. Nam
14:50 - 15:15 D. Bak J. Gomis M. Eides
15:15 - 15:40 S. Mathur P. Argyres B.-A. Li
  15:40 - 16:20 BREAK
Parallel       Session 2A (rm. 139) Session 2B (rm. 153) Session 2C (rm. 103)
       
16:20 - 16:45 C. Gomez J. Minahan J. Hutasoit
16:45 - 17:10 Y. Nakayama A. Kundu L. Liu
17:10 - 17:35 A. Ritz A. Yarom M. Kavic
  18:15 - BANQUET
        Friday, July 24
       
Plenary    
9:00 - 9:45 Ignacio Cirac (MPI-Garching) - "Efficient descriptions of many-body quantum systems"
9:45 - 10:30 Patrick Hayden (McGill) - "Black holes as mirrors"
10:30 - 11:00 BREAK
11:00 - 11:45 Michael Douglas (Stony Brook) - "Spaces of Quantum Field Theories"
11:45 - 12:30 H. Verlinde (Princeton) - "Strings and Particle Physics"
  12:30 - 14:00 LUNCH
             
        Session 1A (rm. 139) Session 1B (rm. 153) Session 1C (rm. 103)
Parallel        
14:00 - 14:25 P. Fendley M. Srednicki D. Minic
14:25 - 14:50 G. Mandal J. Xu M. Henningson
14:50 - 15:15 L. Thorlacius L. McAllister T. Vachaspati
15:15 - 15:40 J. McGreevy L. Senatore P. Moylan
  15:40 - 16:20 BREAK
             
        Session 2A (rm. 139) Session 2B (rm. 153) Session 2C (rm. 103)
Parallel        
16:20 - 16:45 L. Fu A. Jevicki J. Wheeler
16:45 - 17:10 X. Qi M. Spradlin R. O'Connell
17:10 - 17:35 A. Ludwig P. Ramadevi G. Siopsis
17:35 - 18:00 S. Ryu M. Kruczenski  
18:00 - 18:25   A. Tirziu (10)  
        Saturday, July 25
       
Plenary    
9:00 - 9:45 Dam Son (Washington) - "Conformality Lost"
9:45 - 10:30 Yuval Gefen (Weizmann) - "Bosonization out of equilibrum"
10:30 - 11:00 BREAK
11:00 - 11:45 Davide Gaiotto (IAS) - "New developments in N=2 four dimensional supersymmetric gauge theory"
11:45 - 12:30 Leonard Susskind (Stanford) - TBA